TÁRSADALOM- ÉS MŰVELŐDÉSTÖRTÉNETI TANULMÁNYOK
2.

MÁLYUSZ ELEMÉR

Az erdélyi magyar társadalom a középkorban

ISBN 963 8311 53 3
ISSN 0238 2180

Budapest, 1988
MTA Történettudományi Intézete

ELFOGYOTT

 



 

TARTALOM

 
Szerkesztői előszó (Glatz Ferenc)
V
Előszó
3
I. A vajda mint az államhatalom képviselője
4
1. Jogkör, kormányzati szervezet, jövedelmek
5
2. A hatalom eredete
9
3. Vajdák életsorsa
10
II. A társadalom korlátozó törekvései
14
III. A köznemesség a társadalom élén
18
1. A köznemesség kialakulása
18
2. A jogi helyzet
20
     a) Nemesi kiváltságok
20
     b) Földesúri jogkör
25
     c) Viszony az egyházhoz
27
     d) Homágium
29
3. Együttműködés a vajdával
30
     a) Megyei autonómia
31
     b) A nemesség mint a vajda bírótársa
33
     c) Országgyűlés, unió
38
     d) A nagybirtok ellensúlyozása
48
     e) ,Potior nobilis”
50
4. Hadi szolgálat
53
5. Közvetlen kapcsolat a királlyal
56
     a) A gazdasági ügyek intézése
57
     b) A királyi tanács szerepe
58
     c) Részvétel a pesti országgyűléseken
59
     d) A szentkorona eszme
61
6. Hivatástudat
62
IV. Polgárság
64
V. Jobbágyság
66
1. Eredete
66
2. Szabad költözés
67
3. Jobbágyterhek
70
4. Szabad bérlők
72
5. Az 1437. évi felkelés
72
VI. Sóbányászok
81
Jegyzetek
84

******

SZERKESZTŐI ELŐSZÓ

„A kézirat csak úgy fogadható el, hogy ez olvasó beletörődik: 1947-ben készült munka” – ezt írta Mályusz Elemér ez év januárjában, amikor kérésünkre átengedte kiadásra Az erdélyi magyar társadalom a középkorban című kéziratát. Mályusz Elemér, mint a budapesti egyetem professzora, 1943-ban kutatott erdélyi levéltárakban. A szöveget 1946–1947-ben készítette, abban a reményben – kedves tanítványa, Jakó Zsigmond bíztatására is –, hogy az Romániában, pontosabban az ismét Romániához tartozó Erdélyben megjelenhet. Ekkor még, mint a kortársi visszaemlékezés mondja: „szabad volt a közlekedés és akadálytalan a tervezgetés”. 1948-ban azonban a kolozsvári egyetem fiatal magyar történészei kénytelenek voltak letenni a megjelentetésről: visszaküldték a szöveget. Magyarázatot akkor nem fűztek a visszaküldéshez, de sem akkor, sem ma nem kéli hosszasan találgatnunk, miért nem lehetett a középkori Erdély magyar társadalmáról akkor Romániában könyvet kiadni.

A kéziratot feltehetően a szerzőn kívül nem látta más, csak Molnár Erik. A Kommunista Párt ideológusa, minisztere ekkor dolgozott középkori magyar társadalomtörténetének 2. kötetén (A magyar társadalom története az Árpád-kortól Mohácsig. Budapest, 1949), és Mályusz Elemértől a középkori budai házakról kért adatokat. Molnár Erik, akinek Mályusz beszélt a középkori erdélyi társadalomtörténetéről, megkérte őt budai oklevélmásolatai mellett küldje el neki erdélyi kéziratát is. (Így maradt annak első példánya ránk Molnár Erik hagyatékában, az Akadémia Kézirattárában.) Molnár Erik ezekben a hónapokban, távozván a külügyminiszterségről, rövid időre (1948–1949) moszkvai nagykövet.

A kézirat 1987-ig Molnár Erik kéziratai között, illetve a szerző asztalfiókjában feküdt. Kiadása, noha Mályusz Elemér és Molnár Erik sokáig egy intézetben dolgoztak, nem került szóba. Legalábbis írásos nyoma ennek nem maradt. Mályusz Elemér 1954-től nyugdíjba meneteléig az Uri utcai Intézet munkatársa, Molnár Erik 1949-től, illetve 1956 novemberétől annak igazgatója volt. A magyarázatot ez esetben sem nehéz megtalálni: Erdély – ahogy a kortárs mondja – „tabu”-nak számított a magyar történetírásban, mindenekelőtt az azonos politikai rendszerhez tartozó Románia „ideológiai érzékenysége” miatt.

Az 1970-es években a Történettudományi Intézetben megindult Erdély történetének feldolgozása. 1986-ban, mint a közönség előtt jól ismert, meg is jelent, majd újabb kiadásokban el is fogyott a háromkötetes mű. (Mályusz Elemér szövegét azonban a szerzők nem ismerték, nem is tudtak róla, e sorok írója is csak Molnár Erik hagyatékában látta.) A háromkötetes Erdély nagy közönség- és szakmai sikert aratott. Méltán. Mégsem pótolja azt a majd hat évtizedes lemaradást Erdély történetének kutatásában, amely lemaradás a történeti Magyarország szétesése után következett be. Hiszen köztudott, hogy az erdélyi levéltárak 1918 óta csak néhány évre, 1940–1947 között voltak szabadon hozzáférhetőek magyarországi történészek számára. Mályusz Elemér kézirata ennek a rövid időszaknak történetírói terméke. Ezért is kértük a szerzőt; hogy engedje át munkáját a Történettudományi Intézet nemrég megindított Társadalom- és Művelődéstörténeti Tanulmányok sorozata részére.

Jegyzetapparátusában Mályusz professzor a kutatók munkája megkönnyítése érdekében a kiadatlan levéltári fonásadatokat napjaink követelményeihez igazodóan bocsátotta a szak körök rendelkezésére. De a szöveghez – kérésünkre is – nem nyúlt.

Glatz Ferenc